Організація дієтичного харчування в закладі дошкільної освіти


    Відповідно до п.3.5 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах  дієтичне    харчування   передбачає   зміну технології приготування страв (готуються тушковані, варені, протерті страви).

    Для дітей диспансерної групи найбільш прийнятною дієтою є дієта N5,  що може бути використана як основа для дієт   №7 (з обмеженням солі) і №8.

   Безглютенова дієта – це харчування з вилученням з раціону продуктів, що містять глютен (рослинний білок у злаковій клітковині). Тобто в такому дитячому раціоні не можна використовувати хліб, макаронні вироби, манну, вівсяну та перлові крупи тощо. Утім вилучення окремих продуктів харчування з раціону дітей, які харчуються в дошкільному закладі, не передбачено жодним нормативним документом.

    Тож батькам, діти яких потребують безглютенової дієти або мають інші проблеми зі здоров’ям, дошкільний навчальний заклад може запропонувати лише короткотривале перебування їхньої дитини в закладі без харчування. Зауважимо, що приготовані вдома страви приносити до дошкільного навчального закладу заборонено.

    Останнім часом є випадки, коли в довідках про призначення дієтичного харчування лікарі не назначають номер дієтичного столу, а наводять низку продуктів, які треба вилучити з раціону харчування дитини (часто молоко). Це свідчить про потребу в організації індивідуального раціону харчування для дитини. Проте такий вид харчування не реалізують у дошкільному навчальному закладі, оскільки це не передбачено Інструкцією та чинним законодавством. У таких випадках є змога лише частково скоригувати раціон дитини, адже згідно з приміткою пункту 1.6 Інструкції під час розподілу страв на порції враховується вік дитини, індивідуальні особливості, апетит, стан здоров’я, сприймання продуктів (не сприймає молоко, рибу, полуниці, яйця тощо). Якщо ж дитина потребує індивідуального раціону харчування, то батькам дошкільника пропонують перевести дитину на режим короткотривалого перебування в дошкільному навчальному закладі, тобто до чотирьох годин на день без організації харчування.

    Зважаючи на технічні можливості харчоблоків та велику чисельність дітей у дошкільних навчальних закладах, забезпечити у таких закладах харчування для дітей за іншими дієтами, що не передбачені Інструкцією, не вбачається можливим.